Menopauza jest zdefiniowany jako dzień życia kobiety, zazwyczaj od 45 do 55, znamienny tym, że okresy ważności. Lat przed zatrzymać mając miesiączki, zmiany w swoim poziomu hormonów może prowadzić do niektórych objawów menopauzy. Poza nieregularne miesiączki, najczęstszymi objawami są uderzenia gorąca (uderzenia gorąca), nocne poty i suchość pochwy.

Menopauza - etap życia, w którym występuje menopauza - jest normalną częścią życia kobiety i nie muszą być zawsze traktowane. Jednak zmiany, które mają miejsce przed i po menopauzie może być denerwujące. Jeśli masz objawy kłopotliwych, skuteczne zabiegi są dostępne.

Idę przez menopauzę?

Stosuje się różne terminy na czas przed i po opuszczeniu mając miesiączki. Menopauzy zaczyna się, gdy Twoja pierwsza miesiączka zaczyna się zmieniać (bardziej lub mniej częste, bardziej lub mniej krwawienia, nieregularne miesiączki), a kończy się, gdy masz ostatnią przepływ. Wiele osób odnosi się do tego przejścia jako "okołomenopauzalnym",

Menopauza występuje po brakujący rok bez menstruacji, że ostatni okres jest data menopauzie. Post-menopauza to czas po menopauzie.

Średni wiek menopauzy wynosi 51 lat, choć mogą się różnić w wieku pomiędzy 45 a 55 lat. Kobiety, które wchodzą menopauzę przed 40 roku życia uważa się za wczesną menopauzę, nienormalnie (zwane przedwczesne niewydolność jajników lub pierwotna niewydolność jajników).

Jeśli jesteś 45 lub starszy i nie miała miesiączki przez 12 miesięcy, istnieje duża szansa, że ​​jesteś już w okresie menopauzy. Większość kobiet w tej grupie nie potrzebuję badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia menopauzy, zwłaszcza jeśli mają one objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i suchość pochwy.

Jeśli masz poniżej 45 lat i nie mają już okresy, lub jeśli masz pytania dotyczące objawów menopauzy, należy skonsultować się z ginekologiem. Być może trzeba więcej badań, aby sprawdzić, czy menopauza, lub innego problemu jest przyczyną objawów.

Jeśli nie masz macicy (np po histerektomii), ale wciąż ma jajniki, to może być trudne, aby wiedzieć, kiedy jesteś w okresie menopauzy, ponieważ nie będzie mieć miesiączki. Możesz rozwinąć objawy menopauzy, ponieważ jajniki przestają funkcjonować, a ich poziom estrogenów we krwi zacznie spadać. Jeśli występują nieprzyjemne objawy menopauzy po histerektomii, należy skonsultować się z ginekologiem.

Menopauza i okresy

Wiele kobiet zaczynają zauważać zmiany w ich miesiączki podczas przejścia menopauzy (okołomenopauzalnym). Zmiany te mogą obejmować:

- Mające więcej albo mniej częste miesiączki niż zwykle (na przykład co 5 do 6 tygodni, a nie co 4);

- Posiadające dni krwawienie, które trwa mniej niż przedtem;

- Przejdź jeden lub więcej okresów;

- Ma objawy menopauzy.

nieprawidłowe krwawienie

To może być trudne do ustalenia, czy nieprawidłowe krwawienie z pochwy jest, gdy jesteś blisko menopauzy. Idealnie, zawsze skonsultować się z ginekologiem, jeśli wystąpią następujące objawy:

- Krwawienie z pochwy częściej niż co 3 tygodnie

- nadmiernego krwawienia miesiączkowego

- Plamienie (krwawienie poza dopuszczalnym okresie) pomiędzy ich okresami

- Krwawienie z pochwy u kobiet po menopauzie (jeśli tylko plamę krwi).

nieregularne krwawienia z pochwy może być normalną częścią menopauzy, lub mogą być oznaką kłopotów, tylko ginekologa, po całkowitym ocena może powiedzieć.

Menopauza i kontrola urodzeń

Mimo, że większość kobiet ma mniejsze szanse na zajście w ciążę (bez leczenia niepłodności), po 45 latach, nadal jest możliwe, zwłaszcza jeśli występują okresy miesięczne i uprawiać seks regularnie. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, należy nadal stosować jakąś formę kontroli urodzeń, dopóki nie są w rzeczywistości w okresie menopauzy.

Jeśli używasz hormonalne metody antykoncepcji, takie jak pigułki, zastrzyk, pierścień dopochwowy, lub patch (Patch) skóra, porozmawiaj z lekarzem, aby wiedzieć, kiedy należy się zatrzymać i co ryzykuje kontynuacją.

Alternatywnie, można przełączyć się na nie-hormonalne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy. Jeśli masz ponad 45 lat i korzysta z niehormonalną metodę kontroli urodzeń, przy wejściu do menopauzy powinny najlepiej pozostać w tylko w celu uniknięcia chorób przenoszonych drogą płciową.

Jeśli używasz wkładki, można ją usunąć, kiedy to wygasa po upływie 10 lat (dla większości wkładki miedzianej, po 5 lat dla osób z lewonorgestrelu - IUD hormonami). Można również poprosić o IUD usunięte w dowolnym czasie przed upływem tego terminu.

Objawy menopauzy

A jajniki działa, spadek poziomu estrogenu, prowadzi do typowych objawów menopauzy. Niektóre kobiety mają niewiele, jeśli w ogóle, podczas gdy inni mają uciążliwych objawów, które przeszkadzają w swoim życiu. Zwykle zaczynają podczas przejścia menopauzy, zanim przestać miesiączkować.

Typowe objawy menopauzy należą:

- Fale upałów: zwykle zaczynają jako nagłe uczucie ciepła w górnej części klatki piersiowej i twarzy. Uczucie ciepła rozprzestrzenia się po całym ciele i trwa kilka minut. Niektóre kobiety pocić podczas fali upałów, a następnie poczuć dreszcze i dreszcze, gdy zakończy gorąca. Niektórzy mają poczucie niepokoju lub kołatanie serca podczas fali. Uderzenia gorąca mogą występować kilka razy w ciągu dnia i nocy. Zwykle rozpocząć na długo przed ostatniej miesiączki. Nie jest jasne, co powoduje uderzenia gorąca. Większość kobiet, które mają je nadal będą mieć średnio od dwóch do czterech lat.

- nocne poty: Podczas uderzenia gorąca występujące podczas snu, nazywane są nocne poty. Mogą one wnieść potu poprzez ubrania i obudzić go ze snu. Taka sytuacja może wystąpić jeden lub więcej razy w ciągu nocy. Budząc się często, może to być trudne do uzyskania dobrej jakości snu. W wyniku przerwanego snu, wiele kobiet rozwijać inne problemy, takie jak zmęczenie, drażliwość, trudności z koncentracją i zły nastrój.

- problemy ze snem: Podczas przejścia do menopauzy, niektóre kobiety zaczynają mieć problemy z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu, nocne poty, nawet jeśli nie są problemem. Te problemy ze snem może czujesz się zmęczony i rozdrażniony następnego dnia. skuteczne metody leczenia zaburzeń snu są dostępne.

- Suchość pochwy: jak poziom estrogenu we krwi przed i podczas menopauzy się mniejsza, tkanki pochwy i cewki moczowej (rura prowadząca moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała) może być cienka i sucha. Może to spowodować, że suchość pochwy lub podrażnienie i ból podczas stosunku płciowego lub sucha.

- depresja: Podczas przejścia menopauzy, niektóre kobiety rozwijać nowe problemy z nastroju, takie jak smutek, trudności z koncentracją, uczucie niezainteresowani normalnej działalności, spać zbyt dużo lub mają problemy z utrzymaniem ciągłości snu. Kobiety z depresją mogą czuć się gorzej na tym etapie. Jeśli masz jakiekolwiek objawy depresji, które nie znika, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje wiele skutecznych zabiegów.

Estrogen ma istotny wpływ na różnych narządów, takich jak serce, naczynia krwionośne i kości. Bez tego hormonu, kości mogą stać się osłabione (tzw osteoporozie) i są bardziej podatne na złamania. Ponadto, ryzyko wieńcowej choroby serca wzrasta po menopauzie, które mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu.

leczenie

Nie wszystkie kobiety będą wymagać leczenia objawów menopauzy, zwłaszcza jeśli są one lekkie. Dla tych, których objawy są bardzo uciążliwe, istnieje kilka opcji leczenia. Wynoszą one od zmiany nawyków życiowych, takich jak wprowadzenie aktywności fizycznej i zmiany nawyków dietetycznych, zindywidualizowanej terapii hormonalnej.

Najważniejszą postawa jest utrzymanie odwiedzić ginekologa w dzień, aby zrobić rutynowe badania przesiewowe dla profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, między innymi testami, aby sprawdzić się. Poza tym, oczywiście, w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości co do tego nowego etapu życia.