Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Drexel w StanachUSA, ujawnił, że cztery rogi mają kuchnię, gdzie więcej bakteriigromadzić: lodówka, zmywarka gąbka, zlewozmywak i deska do krojenia żywności.Ale z jakiegoś pielęgnacji można zachować wszystko bardzo czyste, z dala od tych,mikroorganizmy. Kto naucza tego środowiska opieki domowej jest biomedycznych iMikrobiolog Roberto Figueiredo, słynne bakterie dr.

Naukowcy odkryli, że steki są głównymi złoczyńców tej historii. zanieczyszczają one zarówno urządzenie, jak innych pokarmów z lodówki. Dlatego ważne jest, aby zachować rutynowego czyszczenia lodówki jako prowadnice Figueiredo:

Według badań, 64% z gąbki są zanieczyszczone przez pewnego rodzaju bakterii. Naukowcy ostrzegają, że największym problemem jest to, aby korzystać z gąbki do czyszczenia innych elementów w kuchni, jak piec lub zlewu, na przykład. Pozwala to bakterie do rozprzestrzeniania się do innych narożników kuchennych. Aby temu zapobiec, dr Bakterie wskazuje, że te gąbki powinny być wykorzystywane do maksymalnie jednego tygodnia. Poniżej można znaleźć sposoby, aby je wolne od bakterii:

W trakcie badań stwierdzono, bakterie E. coli (Escherichia coli), w 44% z umywalki, mikroorganizmu odpowiedzialny za wywołanie niepokoju pokarmowego i zatrucia. ? Dzieje się tak dlatego, że statki są w kontakcie z wodą są preferowane na wszystkie czasy i miejsca z wilgocią bakterie? Wyjaśnia Dr. bakterie.

Wilgoć jest odpowiedzialna za stymulację proliferacji zarazków i bakterii, ale marnowanie żywności jest to, że koniec? Karmienia? Ta proliferacja. zabrudzenia, deski do krojenia i drewniane łyżki, umywalka narożniki są klasycznymi przykładami lokalnego resztek jedzenia, które gromadzą się i generują zanieczyszczenia krzyżowego. "Zanieczyszczenie jest spowodowane nagromadzeniem stojącej wody, która tworzy tzw Bio-Films. Aby uniknąć tego problemu, należy pociągnąć wodę przy pomocy gumy zlewu i uniknąć ścierek do opuszczenia wody w zlewie"Mówi.

Już 23% desek do krojenia, w zależności od badania, były brudne i 76% z nich zakończony zagięcia i pęknięcia jeszcze gromadzenia zanieczyszczeń. "Należy unikać korzystania z desek, ponieważ bardzo ssać wodę i stają się bardzo wilgotne, nieskory do wyschnięcia i zwiększając prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania bakterii"Mówi ekspert. Zobacz inne wskazówki, aby używać go bez desek o błędach: