Badania nad bazylii wykazały korzystny wpływ na zdrowie w dwóch podstawowych aspektach: flawonoidy i olejki eteryczne.

Układ aktywnych składników bazylia, zwane flawonoidami, zapewnia ochronę do komórki. Orientin vicenin i dwa rozpuszczalne w wodzie flawonoidy były przedmiotem szczególnego zainteresowania ze względu na badaniach bazylii na ludzkich leukocytów krwi. Składniki te chronią struktur komórkowych i chromosomów promieniowania i od szkód w tlen.

Ponadto wykazano, że bazylia chroni przed rozwojem niepożądanych bakterii.Te właściwości antybakteryjne nie są związane z charakterystycznym flawonoidów bazylii, ale z jego lotnych olejów zawierających estragol, linalol, cyneol, eugenol, sabinene, myrcen i limonen. Badania laboratoryjne wykazały skuteczność bazylia ograniczenie rozwoju różnych bakterii, w tym Listeria, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa i Yersinia enterocoliticae.

Lotne komponent Eugenol oleje bazylia była przedmiotem szczegółowych badań, ponieważ substancja ta może blokować aktywność enzymu w organizmie o nazwie cyklooksygenazy (COX). Ten eugenol hamowania enzymu kwalifikuje efekt bazylii jak przeciwzapalne opatrunków spożywczych, które mogą dostarczyć istotne korzyści w uzupełnieniu do łagodzenia objawów u osobników z zapalnymi problemów zdrowotnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub zapalne choroby jelit.

Bazylia doskonałe źródło witaminy K i manganu; bardzo dobrym źródłem miedzi, witaminy A (jak karotenoidy, takie jak beta-karoten) i witaminy C; i dobrym źródłem wapnia, żelaza, kwasu foliowego i magnezu.

Niewiele jest informacji na temat bezpiecznego i skutecznej dawki bazylii.Zwykle stosuje się 10 do 20 ml świeżych liści bazylii soku raz dziennie lub herbaty infuzji z 2 g świeżych lub suszonych ziół bazylii wrzącej wody dwa razy dziennie.

liście bazylii są wykorzystywane do smaku każdej roślinnego, drobiu lub mięsa. Zioło jest również stosowany w pomidory, jajka, gulasze, zupy i sałatki.

Świeżej bazylii można maceracji z czosnkiem i oliwą z oliwek, aby różnorodne pesto bez nabiału, który może obejmować różnorodne dania, w tym makaronem, łosoś i całego brushetta pszenicy.

Lub może być umieszczony w całych warstw pokrojonymi pomidorami i mozzarellą tworzyć kolorowe i smaczne sałatki.

Możemy pokonać bazylię z oliwek i cebulę w mieszalniku lub tworząc bazylia przecier można dodać do smaczny zupą pomidorową.

Ponadto, możemy cieszyć się filiżanką herbaty ożywczy bazylia, napełniając świeżych liści bazylii i posiekane zioła we wrzącej wodzie przez 8 minut.

Fioletowy bazylia jest hybrydą trawa opracowany po raz pierwszy od 50 lat na University of Connecticut, USA. Jej liście mają podobny smak i są wykorzystywane do dekorowania różnego rodzaju potraw. Mają właściwości lecznicze podobne do zielonej bazylii.

Nasiona bazylii zapewniają szeroki zakres świadczeń zdrowotnych, do leczenia zaburzeń trawiennych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, nieregularne wypróżnienia i niestrawność. Ponadto, ponieważ mają działanie anty spazmatyczne, może pomóc w leczeniu kaszlu.

Aby skorzystać z nasienia, umieścić 2 łyżki herbaty bazylii nasion na 1 szklankę gorącej wody lub płynu do wyboru. Jeśli chcesz bardziej skoncentrowany smak, spuścić nadmiar wody po pęcznienia nasion bazylii z czystą wodą. Ciepłej wody (nie wrzącej) umożliwia pełne ziarna pęcznienie bazylię, uwalniając przeciwutleniacze i enzymy trawienne. Pozostaw mieszaninę przez co najmniej 2 minuty z gorącej wody i ich spożywania.

Bazylia herbata może być stosowany w leczeniu problemów niestrawność lub może być stosowany miejscowo w celu przyspieszenia gojenia się ran.

* Tekst przygotowany we współpracy z Paula Crook, dietologa PB Consulting Nutrition.