Ustępujący drewniane łyżki i śmieci zlewozmywaka są zaleceniami ekspertów

Przygotować ciasto dla rodziny, dla przyjaciół kolację lub niedzielny obiad, który jest rozkoszą. Ale czy można zauważyć obiekty przy użyciu czasu gotować? Źle oczyszczone drewnianą łyżką lub ręcznik danie wykorzystywane mogą stwarzać ryzyko, że nie można sobie wyobrazić. "wilgotne, ciepłe miejsca i odpady żywnościowe są idealne do rozwoju bakterii"Mówi patolog Adília Segura, laboratorium Pasteura w Brasilii. Rozmawiamy z ekspertami i przygotował listę prostych wskazówek, ale bardzo skuteczny, aby utrzymać higienę w kuchni i odeprzeć drobnoustroje chorobotwórcze. Sprawdź!

Emeryturę drewnianą łyżką

Stary znajomy z kuchnią, drewniana łyżka jest jednym z największych złoczyńców, jeśli chodzi o zanieczyszczenia. "To dlatego, że drobnoustroje są mocowane w rowkach drewna i są trudne do usunięcia podczas prania i przetrwać długi okres"Mówi patolog Adília Segura. Dzięki ponownemu drewnianą łyżką, bakterie mogą zanieczyszczać żywność, powodując chorobę. Zatem jest idealny do wymiany łyżki i szpatułki silikonowych.

Emeryturę drewnianą łyżką

drewniane łyżki - Zdjęcie Getty Images

Stary znajomy z kuchnią, drewniana łyżka jest jednym z największych złoczyńców, jeśli chodzi o zanieczyszczenia. "To dlatego, że drobnoustroje są mocowane w rowkach drewna i są trudne do usunięcia podczas prania i przetrwać długi okres"Mówi patolog Adília Segura. Dzięki ponownemu drewnianą łyżką, bakterie mogą zanieczyszczać żywność, powodując chorobę. Zatem jest idealny do wymiany łyżki i szpatułki silikonowych.

Używaj różnych przyborów

Kilka cozinando makaron i sos pomidorowy w różnych doniczkach - Fot Getty Images

Jest to rodzaj zwany cross-zanieczyszczenie. "Wszystkie bakterie spożywcze posiadają na ich charakter, jeśli mieszać, może przyczynić się do pogorszenia właściwości produktu lub inny sposób do mutacji, które mogą nie być korzystne dla organizmu"Omar mówi dietetyk de Faria, Longevity Center Złoty Spa, Brasilia. W związku z tym, należy unikać przy użyciu tego samego łyżki dla każdej puli lub umieścić różne pokarmy w jednym pojemniku.

dezynfekcji rąk

kobieta mycie rąk w zlewie kuchennym - Zdjęcie Getty Images

Trzymając się za ręce w czystości jest niezbędny, aby nie zanieczyszczać żywność z brudem lub bakterii z otoczenia. "Pamiętaj, że ideałem jest krótkie paznokcie bez lakieru do paznokci, pierścionki lub bransoletki"Mówi dietetyk Catia Medeiros, kliniczne Obecny Żywienie w Sao Paulo. Zobacz krok po kroku, aby prawidłowo zdezynfekować ręce przed gotowaniem:

1. Mokre ręce i przedramiona wodą;
2. Przemyć ich mydła w płynie i łagodnym przez 15 do 20 sekund (palmowych tyłu strony przestrzeni pomiędzy palcami, gwoździe i przedramion);
3. Spłucz dłonie i przedramiona;
4. Osusz dłonie ręcznikiem jednorazowym (papier z recyklingu), a nie czystym ręcznikiem tylko do użycia rąk;
5 Jeśli chcesz zastosować produkty sanitarne, takie jak żel alkoholu 70.

Nie przechowywać w lodówce w puszkach

groch cyna - Fot Getty Images

Po otwarciu puszki lub marynowane produkty i wykorzystuje tylko część w przygotowaniu posiłku, to jest wspólne, aby powrócić puszkę z tej prostej lewo w lodówce do użycia w innym czasie. "Jednakże, jedzenie w kontakcie z puszki lakieru (które jest odsłonięte po otwieraczem być przebite) można przyspieszyć utlenianie zanieczyszczenia żywności i powodują równomierne przeniesienie do metalu spożywczego"Mówi dietetyk Thatyana Freitas, klinika Stesis w Sao Paulo. Idealnie, transfer do pojemnika z tworzywa sztucznego lub szkła z pokrywką tak, że jest dobrze zamknięte. "Ważne jest, aby zawsze umyć puszkę wodą z mydłem przed otwarciem go dla jego przechowywania w supermarketach i podczas transportu może narażać produktu na zanieczyszczenia, albo na rachunek klienta obsługującego półki lub nawet poprzez kontakt z gryzoniami i karaluchami"Mówi dietetyk Cathy.

Uniknąć zerwania jajka w zlewie

kobieta rozbijania jaj do miski - Fot Getty Images

W tym przypadku, zanieczyszczenie jest dwukierunkowa ulica. Według patologa Adília jeśli zlew nie jest odpowiednio oczyszczone, możliwe jest, że jaja są zanieczyszczone przez kontakt zostać złamane. Ponadto, jaja mogą zawierać bakterie salmonelli, które wywołują różne poważnych chorób przewodu pokarmowego. "W wielu przypadkach zanieczyszczenie żywności i umywalkę przez zanieczyszczenia krzyżowego wpływa na inne jedzenie"Omar mówi dietetyk.

Zdezynfekować owoce i warzywa prawidłowo

Kobieta mycia pomidorów - Zdjęcie Getty Images

Według Thatyana, ideałem jest, aby warzywa: usunąć uszkodzone liście i, jeśli to możliwe, także odrzucić zewnętrzne liście warzyw, aby zmniejszyć obciążenie pestycydów w posiłku; umyć liść po liściu w uzdatnionej wody, biorąc pod ziemię i brud z rąk. Następnie przemyć warzywa pod bieżącą wodą. Wreszcie, umieścić wszystko na talerzu z łyżką bielenia rozpuszczonego w litrze wody i namaczania przez 15 minut.

Do liści i owoców runa, które jest zużywane z skórki, przemywa się bieżącą wodą, zanurzenia w roztworze jeden litr wody z łyżeczką sody przez 20 minut, a na koniec przepłukać pod bieżącą wodą , "Zastosowanie szczotki jest wskazane tylko wtedy, gdy jest bardzo trudne do usunięcia zabrudzenia"Mówi dietetyk.

Zapomnij śmieci zlew

śmieci z bananów i jaj wewnątrz muszli - zdjęcie Getty Images

"Mają kosza w zlewie jest taka sama jak gotowanie obok kosza i blisko do wielu zanieczyszczeń"Mówi dietetyk Thatyana. W koszu z resztek jedzenia jest odpowiednie dla wzrostu bakterii, które mogą być przeniesione do żywności spoczywała na umywalkę. "To miejsce jest śmieci na podłodze, własny worek zmieniane codziennie i otwarcie pedał, aby zapobiec rąk od dotykania śmieci"Uzupełnia ekspert.

Wyrzucić ściereczkę Pia

Osoba do mycia szmatkę sink - Zdjęcie Getty Images

"Woda i odpady żywnościowe muszą być bakterie i mikroorganizmy muszą rozmnażać"Mówi dietetyk Osmar. Z tego powodu jest idealnym miejscem dla takiej proliferacji zarówno tkanina danie jako zlewie szmatką. "Najlepsza rada jest, aby używać jednorazowych ręczników lub nawet te rodinhos, które mogą być najlepiej odkażane."

Unikaj przechowywania w lodówce patelnie

patelnie w lodówce - Zdjęcie Getty Images

Jeśli rondel jest aluminium, idealny do żywności przejściu szkła lub pojemnika z tworzywa sztucznego. "W przypadku kontaktu z żywnością przez długi czas, aluminium jest uwalniany i generuje zanieczyszczenia"Wyjaśnia dietetyk Cathy. Jeśli pan jest wykonany ze szkła, stali nierdzewnej z obróbki wstępnej, non-stick lub nowych materiałów ceramicznych, może nawet być przechowywane w lodówce, ale najlepiej jest umieścić w doniczkach. "Nie pozwól żywności stoją ponad 2 godzinnej ekspozycji w temperaturze otoczenia, a to sprawia, że ​​sprzyja wzrostowi bakterii"Przypomina Thatyana Freitas.